Dziś, 14 września równocześnie na całym świecie debiutuje ambitna antologia mająca uczcić międzynarodowy Dzień Batmana (18 września). Batman: Świat to komiks jakiego jeszcze nie było i już dziś możecie przeczytać jego recenzję! Zapraszam.
Antologia jakiej nie było
Batman: Świat jest okolicznościowym, liczącym 184 strony komiksem. W jego skład wchodzi 14 opowieści z różnych zakątków świata. W tym również z Polski! Lokalni twórcy zaprezentowali swój unikalny styl zarówno pod względem scenariusza jak i rysunków. Każda z opowieści rozpoczyna się od krótkiej notki na temat jej autorów dzięki czemu możemy zainteresować się ich twórczością. W skład komiksu wchodzą:
- USA – Globalne miasto – scenariusz Brian Azzarello, rysunki Lee Bermejo
- Francja – Paryż – scenariusz Mathieu Gabella, rysunki Thierry Martin
- Hiszpania – Przerwa wakacyjna – scenariusz Paco Roca, rysunki Dolores Faraco
- Włochy – Ianus – scenariusz Alessandro Bilotta, rysunki Nicola Mari, kolory Giovanna Niro
- Niemcy – Lepsze jutro – scenariusz Benjamin von Eckartsberg, rysunki Thomas von Kummant
- Czechy – Czerwona Msza – scenariusz Štěpán Kopřiva, rysunki Michál Suchanek
- Rosja – Mój Bat-Man – scenariusz Kirill Kutuzov i Egor Prutov, rysunki Natalia Zaidova
- Turcja – Kolebka – scenariusz Ertan Ergil, rysunki Ehtem Onur Bilgic
- Polska – Obrońca miasta – scenariusz Tomasz Kołodziejczak, rysunki Piotr Kowalski, kolory Brad Simpson
- Meksyk – Pogrzeb – scenariusz Alberto Chimal, rysunki Rulo Valdez
- Brazylia – Gdzie są bohaterowie? – scenariusz Carlos Estefan, rysunki Pedro Mauro
- Korea Południowa – Muninn – scenariusz Inpyo Jeon, rysunki Jaekwang Park i Junggi Kim
- Chiny – Batman i Panda Girl – scenariusz Xu Xiaodong i Lu Ziaotong, rysunki Qiu Kun
- Japonia – Batman Wyzwolony – scenariusz i rysunki Okadaya Yuichi
Wydanie polskie
Batman: Świat został wydany w Polsce przez Egmont. Komiks jest oprawiony w twardą okładkę zaprojektowaną przez Piotra Kowalskiego (znanego między innymi z Bloodborne). Na tyle albumu mamy kolaż zdjęć z poszczególnych opowieści. Ponadto całość ubrano w pięknie wydrukowaną obwolutę prezentującą oficjalną, globalną okładkę Batman: Świat.
Batman: Świat
Łatwo policzyć, że na 184 strony nijak nie idzie złożyć 14 zeszytów. Zebrane w Batman: Świat opowieści liczą średnio około 10 stron. Wydaje się mało, ale diabeł tkwi w szczegółach. Mamy bowiem do czynienia z artystami z wielu zupełnie różnych zakątków świata i każde kolejne spotkanie budzi ciekawość. O ile otwierający album duet Azzarello i Bermejo wracają do klimatu z komiksu Batman: Przeklęty tak kolejni twórcy nieustannie zaskakują swoją wizją Mrocznego Rycerza.
W Batman: Świat znajdziemy historie, które starają się być „kolejnym śledztwem Batmana”. Mamy detektywistycznego nosa, mamy tajemnicę i akcję. Zdarzają się też historie idące pod prąd, jak hiszpańska Przerwa Wakacyjna. Paco Rosa oraz Dolores Franco w miejsce pogoni za bandziorami zaserwowali nam kilka dni wakacji Bruce’a Weyna. Całość utrzymana jest w stylu komiksów Hawkeye Matta Fractiona i naprawdę fajnie się prezentuje. Równie dobrze wypada wizyta w Luwrze, gdzie Batman próbuję powstrzymać Catwoman przed obrobieniem muzeum, a na miejscu pojawia się nowa kustoszka muzeum – Diana Prince / Wonder Woman. Ostatnie trzy historie rozgrywane są na Dalekim Wschodzie – w Korei Południowej, Chinach i Japonii. Każda z nich utrzymana jest w bardzo charakterystycznym klimacie i zachwyca lokalnymi detalami. Ba, japoński rozdział przedstawiony jest w formie czarno-białej mangi. Świetna sprawa!
Rosja!
Moim wielkim faworytem do miana najlepszej opowieści komiksu Batman: Świat jest rozdział rosyjski. Mój Bat-Man jest opowieścią tak oryginalną i tak nietuzinkową, że nie mogę przestać się zachwycać. Praca Kirilla Kutuzova i Egora Prutova przywodzi na myśl Historie prawdopodobne Neila Gaimana i to w tym najlepszym znaczeniu. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat historia życia pewnego rosyjskiego rysownika zza Żelaznej Kurtyny, który od dziecka tworzy historyjki z Bat-Manem (tak, z myślnikiem) jest przesiąknięta klimatem Związku Radzieckiego. Prawdziwe cudo!
Polska!
Rozdział Batman: Świat zatytułowany Obrońca Miasta rozgrywa się w Polsce, a konkretnie w Warszawie. Scenariusz napisał Tomasz Kołodziejczak, pisarz SF i fantasy. Kołodziejczak jest twórcą cyklu Dominium Solarne (Kolory sztandarów, Schwytany w światła i Głowobójcy) czy Ostatnia Rzeczpospolita (Czarny Horyzont, Czerwona Mgła, Biała Reduta). Rysunki dostarczył Piotr Kowalski, który od 2010 roku pracuje przy amerykańskich komiksach. Ma na koncie prace do serii Sex, Marvel Knights: Hulk, Mroczna Wieża, Bloodborne, Wiedźmin, Steam Man, Wellington, Join the Future I Wolfenstein. Kolory nałożył amerykański kolorysta Brad Simpson (The Amazing Spider-Man, Bloodborne, Wiedźmin).
Osadzona w Warszawie opowieść jest dość prosta. Bruce Wayne wybiera się do Polski, by podejrzeć techniki jakimi Warszawa chroni się przed przestępcami. Okazuje się bowiem, że w porównaniu z Gotham miasto jest bezpieczne, a służby otrzymują informacje o przestępcach praktycznie natychmiast po popełnieniu przestępstwa. Bruce Wayne postanawia sprawdzić to osobiście i przy okazji zgłębić swoją wiedzę o naszym kraju.
Tomasz Kołodziejczak poświęcił kilka kadrów, by nakreślić tragiczną historię miasta, a nawet zażartować z meandrów naszego języka. Sama intryga nie jest specjalnie wyszukana i dość szybko się kończy. Na szczęście sceny kradnie Anna Wadowska dowodząca firmą Warsaw Tech, którą chciałby odkupić Wayne. Jej wywody na temat Batmana i przestępczości w Gotham są naprawdę trafne i sprawiają, że historia pozostawia po sobie ślad w głowie czytelnika.
Batman: Świat – podsumowanie
Uwielbiam takie inicjatywy. Batman: Świat to świetny, pięknie wydany album, który powinien znaleźć się na półce każdego fana Mrocznego Rycerza. To swoista podróż po kulturach całego świata i ich postrzeganiu postaci Batmana. Jestem zachwycony!
Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont
BATMAN. ŚWIAT
Book Description: Mroczny Rycerz rusza na wojnę z globalną przestępczością w albumie „Batman: Świat”, unikalnym projekcie wydawniczym DC! We wrześniu 2021 roku Batman rozpocznie wojnę z przestępczością na całym świecie w nowej antologii zatytułowanej „Batman: Świat”, w której twórcy komiksowi z czternastu różnych krajów przedstawią swoją interpretację Batmana w opowieściach charakterystycznych dla ich kultur. Liczący 184 strony album, którego światową premierę zaplanowano na 14 września 2021 r., będzie pierwszym tego rodzaju projektem wydawniczym. Wydarzenia, mające miejsce w antologii, będą rozgrywać się na terenie Ameryki Północnej, Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech, Rosji, Polski, Turcji, Meksyku, Brazylii, Chin, Korei Południowej i Japonii.
Book Author: Mathieu Gabella, Paco Roca, Alessandro Bilotta, Bejnamin von Eckartsberg, Stepan Kopriva, Ertan Ergil, Tomasz Kołodziejczak, Alberto Chimal, Carlos Estefan, Inpyo Jeon, Xu Xiadong, Lu Xiatong, Kirill Kutuzov, Egor Prutov, Okadya Yuichi
Publisher - Orgnization: Story House Egmont
Publisher Logo:
Date published: 14 September 2021
Illustrator: Thierry Martin, Paco Roca, Nicola Mari, Thomas von Kummant, Michal Suchanek, Ethem Onur Bilgliç, Piotr Kowalski, Rulo Valdes, Pedro Mauro, Jae-Kwang Park, Kim Jung Gi, Qui Kunm Yi Nan, Natalia Zaidova, Okadaya Yuichi
ISBN: 9788328160699
Number Of Pages: 182
Podsumowanie
Uwielbiam takie inicjatywy. Batman: Świat to świetny, pięknie wydany album, który powinien znaleźć się na półce każdego fana Mrocznego Rycerza. To swoista podróż po kulturach całego świata i ich postrzeganiu postaci Batmana. Jestem zachwycony!