Chyba każdy fan DC słyszał o komiksie Batman. Długie Halloween, który na stałe zapisał się w historii Mrocznego Rycerza. Nie każdy jednak wie, że Jeph Loeb oraz Tim Sale kilka lat wcześniej wydali pojedyncze historie, które z perspektywy czasu można nazwać prequelem słynnego klasyka. Przed tegorocznym Halloween na polskim rynku w ramach serii DC Deluxe pojawiło się zbiorcze wydanie trzech najlepszych z nich. Recenzja komiksu Batman. Nawiedzony Rycerz.
Batman. Nawiedzony Rycerz – zawartość
Komiksy z serii DC Deluxe:
1. Batman Ziemia Jeden. Tom 1
2. Batman Ziemia Jeden. Tom 2
3. Batman Ziemia Jeden. Tom 34. Batman. Zagłada Gotham
5. JLA: Wieża Babel
6. JSA: Złota Era
7. Inna historia Uniwersum DC
8. Uniwersum DC według Neila Gaimana
9. Batman. Nawiedzony Rycerz
Oryginalne wydanie zbiorcze zatytułowane Batman: Haunted Knight pojawiło się na amerykańskim rynku w roku 1996. W jego skład weszły 3 one-shoty wydane w latach 1993-1995 w ramach serii Batman: Legends of the Dark Knight. W oryginale poszczególne one-shoty zatytułowane zostały kolejno: Batman: Legends of the Dark Knight Halloween Special #1; Batman: Madness – A Legends of the Dark Knight Halloween Special #1; Batman: Ghosts – A Legends of the Dark Knight Halloween Special. Za komiks odpowiadają Jeph Loeb (scenariusz) oraz Tim Sale (rysunki i scenariusz). Jako ciekawostkę dodam, że we wrześniu tego roku wystartowała miniseria Batman: The Long Halloween. The Last Halloween. W roli scenarzysty powrócił Jeph Loeb, a zmarłego w 2022 roku Tima Sale zastąpi kilku rysowników, m.in Eduardo Risso, Klaus Janson, Mark Chiarello.
Strachy
Pierwszy rozdział komiksu Batman. Nawiedzony Rycerz zatytułowany został Strachy. Gotham paraliżują co raz śmielsze eskapady Stracha na Wróble. Crane wysadza kolejne stacje transformatorów pogrążając miasto w mroku. Batman robi co może, aby powstrzymać szaleńca, a tymczasem Bruce Wayne ma ‘obowiązki’ miejscowego miliardera. Utrzymywanie pozorów kosztuje. I nie chodzi o pieniądze. Bruce organizuje wielki halloweenowy bal maskowy dla wpływowych ludzi Gotham, gdzie poznaje tajemniczą Jillian Maxwell. Kobietę, która wpływa na Wayne równie mocno co niesławna toksyna strachu Jonathana Crane’a.
Szaleństwo
Drugi rozdział komiksu Batman. Nawiedzony Rycerz nosi tytuł Szaleństwo. Kolejnego Halloween Batman mierzy się z Szalonym Kapelusznikiem. Mimo, że Jarvis Tetch od zawsze uchodził za drugo czy trzecioligowego przestępcę to ma duży wpływ na zachowanie Batmana. Cytujący nieustannie Przygody Alicji w Krainie Czarów przypomina Batmnanowi nieznany dotychczas epizod związany z jego matką. Epizod, który miał miejsce w dzień śmierci jego rodziców. Śmierci, o którą Bruce nieustannie się obwinia.
Duchy
Finałowa część albumu rozdział komiksu Batman. Nawiedzony Rycerz to Duchy. Bruce’a Wayne’a… nawiedza duch jego ojca. Mówiąc zagadkami, okuty w łańcuchy Thomas Wayne zapowiada odwiedziny trzech duchów, które odmienią jego życie.
Idealne na Halloween
Poszczególne historie Batman. Nawiedzony Rycerz nie są ze sobą powiązane. Są to one-shoty przygotowane na Halloween. Każdy z nich pochyla się nad innym aspektem psychiki Batmana. Opowieści są nie tyle straszne, co zagłębiające się w umyśle Mrocznego Rycerza. Pierwsza z nich jest dość prosta, natomiast doskonale napisana i naszkicowana. Loeb i Sale świetnie budują napięcie, a Strachowi na Wróble nadają znaczenie. Mimo jego niedorzecznego wyglądu. Dalej jest tylko lepiej.
Druga część albumu przeskakuje na wyższy poziom. Szalony Kapelusznik okazuje się całkiem wdzięczną postacią, o ile jest dobrze prowadzony. A tutaj prowadzony jest pierwszorzędnie. Motyw Alicji w Krainie Czarów przewija się przez całą historię, a miejscami pojawiają się motywy wręcz wyciągnięte z klasycznej historii i dostosowane do realiów Batmana. Super sprawa. Drugi plan również dowozi! Jim Gordon i jego adoptowana córka Barbara kradną ceny bardzo realistycznie ukazując trudne relacja ojca z córką. Wisienką na torcie jest krótkie spotkanie z dr. Leslie Thompkins mającą wielki wpływ na dzieciństwo Bruce’a.
Trzeci wątek to w skrócie Opowieść Wigilijna Charlesa Dickensa. Tylko przeniesiona na Halloween i rozgrywająca się w rezydencji Wayne’ów. Zamiast akcji mamy tutaj sporo refleksji i bardzo trafnych spostrzeżeń ze strony odwiedzających Bruce’a duchów. Duchami są, rzecz jasna, ikoniczni wrogowie Batmana, którzy na bazie własnych doświadczeń z Batmanem mogą uświadomić mu pewne sprawy. Bardzo dobrze się to czyta!
Batman. Nawiedzony Rycerz – podsumowanie
Niezwykle klimatyczny komiks. Idealny na Halloween. Batman. Nawiedzony Rycerz to trzy, rozgrywające się podczas Halloween opowieści, które starają się wejść głęboko w umysł Mrocznego Rycerza. Ponadto Jeph Loeb i Tim Sale podręcznikowo rozrysowali postaci drugiego i trzeciego planu tworząc, trudne do uchwycenia w komiksach, poczucie realizmu. To wraz z atmosferą nieustannego zagrożenia tworzy fantastyczną lekturę.
Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont
BATMAN. NAWIEDZONY RYCERZ
Book Description: Kto się boi Mrocznego Rycerza? Trzy mroczne opowieści grozy, w których Batman staje do walki ze swoimi największymi wrogami. Akcja rozgrywa się w Halloween, najbardziej złowrogie ze świąt, a Mroczny Rycerz musi stawić czoła swoim najgłębszym lękom, aby móc podjąć walkę z szaleństwem i grozą stworzonymi przez Stracha na Wróble, Szalonego Kapelusznika, Pingwina, Poison Ivy i Jokera. Ta przerażająca kolekcja zawiera trzy ulubione przez fanów opowieści z serii „Batman: Legends of the Dark Knight Halloween Special”: „Batman: Strachy”, „Batman: Szaleństwo” i „Batman: Duchy”. Jej autorami są dwaj często współpracujący twórcy, należący do czołówki amerykańskich scenarzystów i rysowników komiksowych – Jeph Loeb („Superman na wszystkie pory roku”) i Tim Sale („Deathblow”).
Book Author: Jeph LoebTim Sale
Publisher - Orgnization: Story House Egmont
Publisher Logo:
Date published: 23 October 2024
Illustrator: Tim Sale
ISBN: 9788328169272
Number Of Pages: 200
Podsumowanie
Niezwykle klimatyczny komiks. Idealny na Halloween. Batman. Nawiedzony Rycerz to trzy, rozgrywające się podczas Halloween opowieści, które starają się wejść głęboko w umysł Mrocznego Rycerza. Ponadto Jeph Loeb i Tim Sale podręcznikowo rozrysowali postaci drugiego i trzeciego planu tworząc, trudne do uchwycenia w komiksach, poczucie realizmu. To wraz z atmosferą nieustannego zagrożenia tworzy fantastyczną lekturę.