Filmowy Flash nie miał łatwej drogi na wielki ekran. Przymiarki do nakręcenia filmu robiono wielokrotnie na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Gdy Flash pojawił się w znakomitej roli w Lidze Sprawiedliwości stało się jasne, że wkrótce otrzyma swój własny film. Od tego momentu minęło 6 lat, a premiera w ostatnich trzech kilka razy robiono dokrętki i przekładano premierę. Film zadebiutował w ostatni piątek już jako część DCU prowadzonego od kilku miesięcy przez Jamesa Gunna. Ale do tego jeszcze wrócimy. Moja recenzja filmu Flash.
Czy powinniśmy łączyć aktora z filmem?
Rok 2022 w wykonaniu Ezry Millera to pasmo skandali i naprawdę pokręconych akcji. Nie chcę przytaczać tutaj jego wybryków, ale nie ulega wątpliwości, że postawa aktora odbija się reputacji całego Warnera i DCU. Pod koniec roku Miller ogłosił, że usuwa się w cień i sięga po specjalistyczną pomoc. Życzę mu powodzenia i zamykam ten temat. Dla mnie filmowy Barry Allen NIE równa się Ezra Miller i nie mam zamiaru skreślać filmu z powodu prywatnych wydarzeń z życia aktora.
Flash
Barry Allen to już doświadczony superbohater. Bruce Wayne to jego kumpel, Wonder Woman wpada z pomocą, a życie prywatne… dalej leży i kwiczy. Zbliża się apelacja jego ojca, który lata temu został skazany za zabójstwo żony, matki Barry’ego. Testując swoje ogromne możliwości sprinter odkrywa Moc Prędkości (Speed Force), gdzie przełamuje bariery czasu i przestrzeni. Barry zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących ze zmiany przeszłości, ale mimo wszystko decyduje się na maleńką, niewinną zmianę, która nie będzie miała wpływu na świat, ale może uratować życie jego matce. Szybko okazuje się jednak, że ten przysłowiowy ruch skrzydełka motyla zmienił nie tylko jego życie, ale całe uniwersum.
Flashpoint i Allenów dwóch
Inne filmy DC
Black Adam
Shazam! Gniew Bogów
Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera
Wonder Woman 1984
Film Flash opiera się na najsłynniejszym komiksie sprintera zatytułowanym Flashpoint. Nie szukajcie jednak zbieżności, bo z komiksu czerpie jedynie pomysł rzucając kilka easter eggów, a w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym. Już w pierwszym akcie filmu Barry poznaje… siebie z innej linii czasowej. 18-letni chłopak mający wszystko i wszystkich gdzieś okazuje się najjaśniejszą częścią filmu. No dobra, zaraz obok NIEGO, ale o tym za chwilę.
Wprowadzenie młodszego, nieopierzonego Barry’ego to strzał w dziesiątkę z kilku powodów. Przede wszystkim Miller znakomicie odnajduje się w podwójnej roli. Ich interakcja jest fantastyczna, dialogi są przezabawne, a sprzeczki jeszcze lepsze. Po drugie dzięki temu sprytnie przedstawiono nam Origin postaci. Gdy poznaliśmy Flasha w Lidze Sprawiedliwości ten dysponował już pełnią swoich możliwości, a widzowie nie wiedzieli na czym to wszystko polega. Doświadczony Allen uczący swoją młodszą wersję kolejno tłumaczy działanie swoich mocy, które nie opierają się jedynie na szybkim bieganiu. O Mocy Prędkości już wspomniałem, ale dochodzi jeszcze wiele umiejętności na czele ze znanym z komiksów fazowaniem przez ściany. Wyszło to bardzo fajnie.
Snyderverse
Flash ma jeszcze jedną rolę. Film jest nieformalnym epilogiem tzw. Snyderverse zapoczątkowanego filmem Człowiek ze Stali w 2013 roku. W wielu momentach czuć, że jesteśmy w tym samym uniwersum, Barry chętnie opowiada o Aquamanie, o Cyborgu i oczywiście Batmanie. Znalazło się też kilka zabawnych żartów z jego kompanów z Ligii Sprawiedliwości, ale to w zasadzie tyle. Ostatecznie jest to bardziej ukłon w stronę Zacka Snydera i podkreślenie rodowodu Flasha niż pełnoprawny ciąg dalszy sagi.
I’M BATMAN
Pierwsze plotki o filmie były szokujące i wydawało się, że nierealne. Potem przyszedł zwiastun i zaniemówiliśmy. Michael Keaton wraca do roli Batmana po ponad trzydziestu latach od Powrotu Batmana w reżyserii Tima Burtona. I jest fenomenalny! Bruce już od dawna nie jest Batmanem, mieszka sam w swojej upiornej rezydencji, a swoim sposobem bycia bardzo przypomina starszego sarkastycznego Bruce’a z animacji Batman Beyond. Trzeba przyznać, że Keaton dalej znakomicie prezentuje się w stroju, a show kradną jego „niedzisiejsze” bat gadżety. Naprawdę doskonały pomysł, by przypomnieć zabawki, które niegdyś były powiewem sci-fi, a dziś budzą jedynie uśmiech politowania.
Finał
Trzeci akt filmu to już prawdziwa jazda bez trzymanki. Jest przeładowany akcją i efektami specjalnymi. Efektami, które niekiedy wyglądają bardzo dziwnie. Zastanawiałem się czemu część CGI zachwyca rozmachem, a część razi niemal amatorszczyzną. W popremierowych wywiadach reżyser filmu Andy Muschietti postanowił nieco wyklarować zwracając uwagę, że te „dziwne momenty” związane są z perspektywą Flasha. Twórcy chcieli, aby widzowie doświadczyli tego co widzi Barry przekraczając kolejne bariery czasu i stąd taka a nie inna wizja. Patrząc z tej perspektywy ma to sens i zwrócę większą uwagę na CGI przy kolejnym seansie.
Flash w swoich finałowych scenach prezentuje gigantyczny rozmach, niewspółmierny do pozostałej części filmu. Ostatnia walka, a także to co następuje po niej może przytłoczyć. Wisienką na tym rozbuchanym torcie jest pełna szokujących cameo scena. Kilka kadrów naprawdę przytłacza i powoduje opad szczęki. Oczywiście po marvelowskich Spider-Man Daleko od Domu oraz Doktor Strange w Multiwersum Obłędu nieco już przywykliśmy do wielkich easter eggów, ale i tak ŁAŁ!
Flash – podsumowanie
Najlepszy od dawna film DC. Nie mam co do tego wątpliwości. Flash jest to zabawna, ale zarazem emocjonalna i pełna niespodzianek wycieczka po multiwersum DC Comics. Szkarłatny sprinter otrzymał film na jaki zasługiwał. Film, w którym nawet obecność burtonowskiego Batmana nie jest w stanie przyćmić Barry’ego Allena. Bardzo udana produkcja i liczę, że znajdzie swoje miejsce w przyszłości nowego DC od Jamesa Gunna.
Flashpoint paradox
Movie title: FLASH
Movie description: Warner Bros. Pictures przedstawia film Flash w reżyserii Andy’ego Muschiettiego (cykl To, Mama). Ezra Miller powraca w roli Barry’ego Allena w widowisku DC, w którym po raz pierwszy to on jest głównym bohaterem. Barry używa swojej mocy do podróży w czasie, żeby zmienić wydarzenia z przeszłości. Kiedy jednak próbuje ocalić rodzinę, mimowolnie zmienia przyszłość. Barry zostaje więźniem rzeczywistości, w której generał Zod powraca i grozi powszechnym zniszczeniem. W tym świecie nie ma jednak żadnych superbohaterów, do których można by się zwrócić. Chyba że Barry przekona do przerwania emerytury zupełnie innego Batmana i uratuje uwięzionego Supermana, również nie takiego, jakiego się spodziewa. Jedyną nadzieją Barry’ego na uratowanie świata, w którym przebywa i na powrót do przyszłości, którą zna, pozostaje wyścig o życie. Tylko czy ostateczne poświęcenie wystarczy do przywrócenia dawnego biegu wydarzeń?f
Date published: 16 June 2023
Country: USA
Duration: 145 minut
Author: Christina Hodson
Director(s): Andy Muschietti
Actor(s): Ezra Miller, Michael Keaton, Sasha Calle, Michael Shannon, Ron Livingston, Maribel Verdu, Ben Affleck, Gal Gadot, Jason Momoa, Jeremy Irons
Genre: Superboahterski
Podsumowanie
Najlepszy od dawna film DC. Nie mam co do tego wątpliwości. Flash jest to zabawna, ale zarazem emocjonalna i pełna niespodzianek wycieczka po multiwersum DC Comics. Szkarłatny sprinter otrzymał film na jaki zasługiwał. Film, w którym nawet obecność burtonowskiego Batmana nie jest w stanie przyćmić Barry’ego Allena. Bardzo udana produkcja i liczę, że znajdzie swoje miejsce w przyszłości nowego DC od Jamesa Gunna.