Jak wspomniałem ostatnio, podczas kilku dni przydomowych prac udało mi się przesłuchać dwa audiobooki z Jackiem Reacherem. Recenzję pierwszego z nich znajdziecie w poniższej liście pod numerem piętnaście, a dziś recenzja książki Ostatnia sprawa.
Rok 1997
Seria Reacher
1. Poziom Śmierci
2. Uprowadzony
3. Wróg bez twarzy
4. Podejrzany
5. Echo w płomieniach
6. W tajnej służbie
7. Siła perswazji
8. Nieprzyjaciel
9. Jednym strzałem
10. Bez litości
11. Elita zabójców
12. Nic do stracenia
13. Jutro możesz zniknąć
14. 61 godzin
15. Czasami warto umrzeć
16. Ostatnia sprawa
17. Poszukiwany
18. Nigdy nie wracaj
19. Sprawa osobista
20. Zmuś mnie
21. Sto milionów dolarów
22. Nocna runda
23. Czas przeszły
24. Zgodnie z planem
25. Strażnik
26. Lepiej już umrzeć
27. Bez planu B
28. Sekret
29. In Too Deep (2025)
Jest tok 1997. Rok odejścia Jacka Reachera ze służby wojskowej i sześć miesięcy przed wydarzeniami z książki Poziom śmierci otwierającej cały cykl. Jack Reacher zostaje wysłany przez generała Leona Garbera to Carter Crossing w stanie Missisipi. Na miejscu zostało znalezione ciało młodej kobiety z poderżniętym gardłem. Wiadomo, że spotykała się z żołnierzami z pobliskiej bazy wojskowej, więc podejrzenie pada na któregoś z żołnierzy. Reacher ma pracować pod przykrywką podczas, gdy w bazie wojskowej oficjalnie pracuje inny z żandarmów – Duncan Munroe. Zadaniem żandarma jest potwierdzenie bądź obalenie tej teorii i w razie potrzeby zatuszowanie sprawy.
Wszystko wokół wskazuje, że ze sprawą jest coś nie tak. Neagley ostrzega Reachera, że to misja samobójcza i trudno zrozumieć, co kierowało Garberem, gdy wysyłał tam Reachera. Tym bardziej, że w najbliższych miesiącach planowane są cięcia w armii. Niezrażony ostrzeżeniami Reacher podejmuje się sprawy. Ostatniej sprawy.
Kłody pod nogi
Dopiero w 16 tomie serii dowiadujemy się, co przyczyniło się do odejścia Reachera z armii. Ostatnia sprawa powraca do narracji pierwszoosobowej, która bardziej pasuje do najważniejszych wydarzeń z jego zawodowego życia. Po dotychczasowych wypowiedziach Reachera o zakończeniu służby wydawało mi się, że odejście spowodowane było wieloma czynnikami, natomiast odbyło się bez wielkiego echa. Recenzowana książka burzy ten obraz. Ostatnia sprawa w karierze Reachera pokazała wszystko co najgorsze na temat armii USA. Wzajemne zależności, podporządkowanie politykom i bezsilność osób próbujących działać zgodnie z etyką. To też zupełnie inny obraz generała Leona Garbera, który mając mgliste pojęcie i podejrzenia co do sprawy w Carter Crossing i tak decyduje się wysłać na miejsce człowieka, którego uważa za swojego bardzo bliskiego przyjaciela. Być może sprawa była jednym z powodów, dla których Garber w swoim testamencie uwzględnił też Reachera…
Ostatnia sprawa to metodyczne śledztwo, które Reacher prowadzi na wpół oficjalnie. Nie może korzystać z zasobów armii, bo jego misja miała być tajna. Jednocześnie bez problemu może sprawdzać i weryfikować informacje w rządowych bazach danych i konsultować wyniki z drugim z żandarmów wysłanych na miejsce. Zamiast nieprzerwanej akcji mamy, więc policyjną robotę, w której przesłuchiwanie świadków i kojarzenie faktów znaczy o wiele więcej niż obijanie kolejnych osiłków. W przypadku Reachera oczywiście uwielbiam ten drugi aspekt jego przygód, ale nie gardzę dobrze napisanym wątkiem sensacyjnym / kryminalnym. A ten stoi na naprawdę solidnym poziomie!
Ostatnia sprawa – podsumowanie
Po szesnastu tomach dowiadujemy się, że odejście Reachera z armii nie miało wiele wspólnego z zapowiadanymi cięciami budżetowymi. Wręcz przeciwnie. Ostatnia sprawa ukazuje nam ostatnie śledztwo majora. Ciężkie, wielowątkowe i bardzo satysfakcjonujące. Bardzo dobra odsłona!
PS.
Wiem, że wiele osób chce zacząć czytanie Reachera nie według kolejności wydania poszczególnych książek, ale według chronologii wydarzeń. Wydaje mi się, że to niepotrzebna kombinacja. Poszczególne książki są od siebie niezależne, ale niekiedy przewijają się postaci z przeszłości Reachera. Tym samym, gdy już wracamy do przeszłości bohatera wiemy kim jest Neagley, kim jest Garber i tak dalej. Czytanie według chronologii zabiera niektóre niespodzianki. Z drugiej strony nie jest ich tak dużo. W skrócie można czytać chronologicznie, ale zupełnie nie trzeba.
OSTATNIA SPRAWA
Book Description: Rok 1997. W miasteczku Carter Crossing w Missisipi zostaje znaleziona kobieta z poderżniętym gardłem. Czy zabójcą jest ktoś z pobliskiej bazy wojskowej? Do Carter Crossing zostaje wysłany z tajną misją major żandarmerii wojskowej Jack Reacher. Ma ocenić sytuację i złożyć przełożonym raport. Na miejscu sprawą zajmuje się szeryf okręgowy, Elizabeth Deveraux. Niestety, śledztwo nie posuwa się ani o krok. Czy piękna szeryf sama nie chce znaleźć zabójcy, czy to Pentagon rzuca jej kłody pod nogi?
Book Author: Lee Child
Publisher - Orgnization: Wydawnictwo Albatros
Publisher Logo:
Date published: 17 February 2021
ISBN: 978-83-8215-290-6
Number Of Pages: 544
Podsumowanie
Po szesnastu tomach dowiadujemy się, że odejście Reachera z armii nie miało wiele wspólnego z zapowiadanymi cięciami budżetowymi. Wręcz przeciwnie. Ostatnia sprawa ukazuje nam ostatnie śledztwo majora. Ciężkie, wielowątkowe i bardzo satysfakcjonujące. Bardzo dobra odsłona!